#SID2018, #OraDeNet, #DatePersonale, #ParereaTaGDPR, #ItStartsWithUs

                 Știați că … micii utilizatori și tinerii postează des pe rețele de socializare date personale sensibile? Studiul @Ora de Net anuntă că acestea sunt poze în care se distinge clar fața copilului (81%), numele de familie (61%), numele școlii la care învață (59%) și vârsta corectă (47%). Mai mult, 16% dintre copii afirmă că au publicat pe profilul lor adresa de acasă și 10% chiar și numărul de telefon. De multe ori, motivul din spatele situațiilor neplăcute îl constituie lipsa de informare a utilizatorilor de Internet.
În vederea creșterii nivelului de informare privind datele personale în mediul online, Organizația Salvați Copiii a lansat în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale, concursul național „Cetățenia digitală. Drepturi și responsabilități pe Internet privind datele personale.” – ediția 2018. Instituția noastră dorește să se alăture demersului și va organiza la ȘCOALA GIMNAZIALĂ MĂRU, în data de 15 martie 2018, ora 14, evenimentul NAVIGHEAZĂ PE NET ÎN SIGURANȚĂ. Vrei să fii alături de noi?