La Școala Gimnazială Zăvoi, într-o frumoasă zonă montană din vestul României, s-a inițiat proiectul „Why We Love Dogs?”, în parteneriat cu Adăpostul ”Rebecca Bieli” din Oțelu Roșu.

Dintre elevii care au argumentat de ce iubesc câinii, 17 au fost selectați să participe în acest interesant proiect, acestora alăturându-li-se ulterior încă 2 eleve care au contribuit la realizarea filmului.

Proiectul a inclus, în primul rând, vizitarea acestui modern adăpost administrat de către asociația elvețiană SHKR Schweizerische Hunde Und- Katzenrettung și primul contact al elevilor cu câinii de aici.

În final elevii și-au ales câte un câine pentru care vor participa la un maraton în scopul strângerii de fonduri pentru hrana animalelor. Aceste fonduri vor veni din Elveția, de la partenerii noștri de proiect.